Sieć

Jak mówi stara maksyma – „dopiero sieć to komputer”. Jest w tym sporo prawdy, i to sieć stała się w obecnych czasach prawdziwym narzędziem do pracy. Bez zasobów sieciowych, mechanizmów wymiany informacji, przepływu ogromnych ilości materiałów – nie powstałby dziś żaden projekt. Całą dobę składane są materiały w celu stworzenia kolejnego numeru gazety porannej. Każdego dznia, dyspozytorzy, wiedzą od rana, ile pracy, ile materiałów dotrze do zakładów. Mają informacje jak przygotować przygotować sobie pracę, aby była efektywna. Wszystko dzięki sieci komputerowej. Silny rozwój sieci, zmienił pojedyncze sieci biurowe w globalną sieć komputerową której dostępność jest czymś tak niezbędnym jak prąd czy woda.

Jednak sieć musi działać bezproblemowo, musi być tak stabilna jak zasilanie czy ciągłość dostępu do wody. Cel można osiągnąć budując sieć sprawdzonymi metodami i na sprawdzonych komponentach. Realizacja sieci powinna być wykonywana, na każdym etapie, z uwzględnieniem polityk bezpieczeństwa i skalowalności. Sieć poddana globalizacji staje się również stopniowo coraz bardziej zagrożona. Na każdym kroku trzeba mieć świadomość, że sieć jest tak bezpieczna, jak jej najsłabsze ogniwo. Dlatego w dobie bardzo dynamicznego rozwoju, pojawiają się inne elementy, które wpływają może nie na samą funkcjonalność sieci, ale też na jej bezpieczeństwo. Mowa o kopii bezpieczeństwa. Tylko dobrze zorganizowana i przygotowana kopia pozwala po ewentualnych awariach, włamaniach i innych incydentach, przywrócić szybko wcześniej przygotowaną funkcjonalność.

Innym elementem, który w dobie mobilności staje się bardzo pożądanym elementem codzienności, jest stały  dostęp do wybranych niezbędnych danych, są nim usługi chmurowe. Usługi które dają ogromną swobodę w zarządzaniu czasem, materiałami, organizowaniem pracy i własnej wirtualnej rzeczywistości. Nasze dane mamy dosłownie w kieszeni. Dostępne są na ekranie naszego ulubionego telefonu, lżejszego niż książki tabletu, czy niewielkiego netbooka. Dzięki  którym wygodnie jak w biurze, będąc gdziekolwiek na świecie w jakiejkolwiek sytuacji stajemy się kolejnym elementem sieci która wymaga stałej kontroli i zabezpieczania. Od chwili połączenia komputerów ze sobą, zrodziła się bowiem myśl żeby sieć wykorzystać nielegalnie. Tu na arenę wkraczają jednostki które czyhają na nasze drogocenne dane. Nie jesteśmy bezbronni. Jednak samo posiadanie ścian ogniowych i programów antywirusowych to troszkę za mało. W sieci trzeba mieć wypracowaną politykę ochrony danych i zabezpieczania zasobów na wypadek wszelkich awarii. Wieloletnia praktyka wykazuje że można pracować bez podobnych incydentów wiele lat, dopasowując nakłady na zabezpieczenia – prowadząc poprawną politkę ochrony danych.